XIX Forum Rolnicze Ziemi Cieszyńskiej w naszej szkole

XIX Form Rolnicze Ziemi Cieszyńskiej odbyło się 28 lutego 2020r. Rolnicy powiatu cieszyńskiego (i nie tylko), przedstawiciele instytucji zajmujących się rolnictwem, władze samorządowe oraz  uczniowie kształcący się w zawodzie technik rolnik oraz mechanik operator maszyn i pojazdów rolniczych uczestniczyli w tym niecodziennym wydarzeniu. Tym razem  została nieco zmieniona forma spotkania. Postawiono, w drugiej części Forum,  na tematyczne panele prelekcyjne i dyskusyjne. Był to strzał w dziesiątkę ponieważ każdy mógł wybrać tematykę zgodną ze swoimi potrzebami i zainteresowaniami, a ponadto istniała także możliwość dyskusji w kameralnej atmosferze.

Uwagę hodowców  przykuła prelekcja powiatowego lekarza weterynarii Bogusława Kubicy, poruszająca aktualny problem uboju zwierząt w gospodarstwie oraz zagrożenie chorobami zakaźnymi zwalczanymi z urzędu. Szczególnie interesującym był wykład Huberta Pastuchy,  doradcy żywieniowego i absolwenta naszej szkoły,  na temat coraz częściej występującego u bydła  przemieszczenia trawieńca. Zainteresowani produkcją roślinną mogli wysłuchać wykładu podejmującego problem nowych zasad paszportowania roślin oraz wsparcia finansowego do wapnowania w gospodarstwie rolnym.

Imprezie towarzyszyła wystawa maszyn rolniczych, którą przygotowali nasi uczniowie. Dla nich Forum jest zawsze wielkim wydarzeniem i chętnie w nim uczestniczą.  Ponadto można było odwiedzić stoiska promocyjno-informacyjne różnych firm związanych z rolnictwem i obszarami wiejskimi, spotkać się z przedstawicielami różnych instytucji działających na rzecz rolnictwa i obszarów wiejskich, wymienić doświadczenia, zasięgnąć porady czy skosztować produktów regionalnych naszego regionu. Były to między innymi stoiska: Banku Spółdzielczego  w Skoczowie i Cieszynie, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Cieszynie, AGRO - Ubezpieczenia,  Stowarzyszenia Rybackiego „Żabi Kraj”, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Katowicach, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa  w Międzyświeciu, Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie, Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka, Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej z Gliwic szkole promujące nauczane kierunki wraz z nowym wprowadzanym w naszej szkole od września 2020 r. technik weterynarii. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się wystawa królików naszego ucznia Jakuba Kajzara.

Nadmienić należy, że nikt nie był głodny, gdyż na wszystkich uczestników spotkania czekał pyszny poczęstunek przygotowany przez uczniów naszej szkoły kształcącej się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych i kucharz, oczywiście pod czujnym okiem nauczycieli przedmiotów zawodowych.

Cieszymy się bardzo, że śnieżna aura nie pokrzyżowała planów organizatorów. Mamy nadzieję, że spotkanie całej branży rolniczej było owocne i do zobaczenia w przyszłym roku, bo naszej szkole, na przestrzeni prawie stu lat, nigdy nie były obojętne sprawy polskiej wsi i rolnictwa.