Architekci krajobrazu w Ogrodzie Botanicznym w Krakowie

Okres jesieni niewątpliwie także może być inspiracją do aranżowania ogrodów. Wiedzą to nasi architekci krajobrazu, którzy  październik zapoczątkowali wizytą w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.  Założony w 1783 roku jest obecnie najstarszym tego typu obiektem w naszym kraju. Powstały z inicjatywy Komisji Edukacji Narodowej gromadzi  tysiące okazów roślin na powierzchni prawie 10 ha. Odgrywa dużą rolę w rozwoju nauki, edukacji i kultury Krakowa jako miejsce badań, inspiracji artystycznych oraz  jest bez wątpienia "żywym muzeum" flory świata,  odwiedzanym co roku przez tysiące ludzi. Nie mogło zatem zabraknąć naszych uczniów kształcących się w zawodzie technik architektury krajobrazu, którzy w piękny, bezchmurny dzień mieli niebywałą okazję doskonalenia swojego warsztatu pod okiem nauczycieli zawodu w tym niecodziennym miejscu.  Szczególne zainteresowanie wzbudziła kolekcja storczyków z ostatnio zyskującymi popularność tillandsiami. Te niezwykłe rośliny nie posiadają korzeni i całą swoją powierzchnią pobierają wilgoć z powietrza.  Wykorzystując pobyt w mieście królów nasi uczniowie zwiedzili także muzeum farmacji, w którym mieli okazję poznania leczniczych właściwości rodzimych roślin ozdobnych. Ponadto dowiedzieli się jak można wykorzystać niektóre rośliny w ziołolecznictwie oraz poznali techniki przygotowywania lekarstw od samych początków farmacji czyli od XIII wieku. Wymienili także spostrzeżenia na temat zasuszania roślin ozdobnych i leczniczych celach dekoracyjnych. Jesteśmy przekonani, że zdobyta wiedza podczas tego wyjazdu szkoleniowego przyczyni się do dalszego rozwijania zainteresowań i wykorzystana zostanie w kolejnych etapach nauki zawodu w naszej szkole.