W chipsowym zagłębiu – zwiedzamy TOP-Farms                     
w Głubczycach oraz Zakład Nasienno-Rolny w Modzurowie

Tradycją naszej szkoły jest  jesienny  wyjazd szkoleniowy do jednego z najlepszych gospodarstw rolnych  położonych w województwie opolskim czyli do TOP-FARMS w Głubczycach.

Głównymi kierunkami aktywności Spółki są: produkcja zbóż, rzepaku, ziemniaków, buraków oraz produkcja mleka. TOP-FARMs jest jednym z największych w naszym kraju producentów mleka a co ósma paczka Laysów pochodzi właśnie z ziemniaków wyprodukowanych w Głubczycach.  Może poszczyć się także imponującymi wskaźnikami produkcyjnymi stadem krów mlecznych oraz własną ubojnią bydła i oferowanym  wysokiej klasy mięsem wołowym z własnej produkcji.

Największe  wrażenie  jednak robi skala uprawy ziemniaków przekraczająca 1200 ha na jednych z glebach klasy pierwszej i drugiej. Uprawa ziemniaków nie jest niczym obcym dla nas, jednak zwiedzanie w okresie zbioru  największej w Polsce uprawy ziemniaków przy zastosowaniu nowatorskich technologii jest niesamowita. Nic dziwnego, że chcemy co roku zwiedzać to wzorowe gospodarstwo by przekonać się o kolejnym progresie w zakresie technologii uprawy czy w produkcji zwierzęcej.

Imponujące i zlokalizowane w nowoczesnych obiektach są przechowalnie ziemniaków z najnowszej generacji systemami wentylacji, chłodzenia i nawilżania atmosfery. Przechowuje się tutaj ziemniaki od zbioru do końca lipca następnego roku, zachowując ich wysoką jakość.

Wykorzystując obecność w rolniczym zagłębiu,  mieliśmy okazję zwiedzenia również Zakładu Nasienno-Rolnego w Modzurowie DANKO, specjalizującego się w hodowli nowych odmian oraz produkcji nasion elitarnych roślin rolniczych. Celem działalności zakładu jest polepszenie efektywności krajowego rolnictwa poprzez tworzenie i wdrażanie postępu rolniczego w produkcji roślinnej i zwierzęcej. Spółka prowadzi twórczą hodowlę wielu odmian zbóż a od niedawna także i soi, oferując polskiemu  i europejskiemu rolnictwu około 120 cennych odmian roślin uprawnych.

Ten wyjazd szkoleniowy był dla nas niecodzienną lekcją rolnictwa, którą na pewno powtórzymy za rok by kolejny raz przekonać się,  że możliwości jakie dają nowoczesne technologie stosowane w rolnictwie są nieograniczone.