„Siejemy Przyszłość” – Ekotydzień w Międzyświeciu

Od osiemnastu lat w realizujemy program autorski poświęcony edukacji ekologicznej. W szczególny sposób skupiamy w tych dniach uwagę naszych uczniów na problemie ochrony przyrody rozumianym w wielu aspektach. Przyrodnicze profile, które są prowadzone w naszej szkole  są wyjątkowo zobowiązujące pod tym względem. Nasi absolwenci będą w przyszłości producentami żywności, przetwórcami a więc odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo żywności, a w konsekwencji za zdrowie i życie ludzi.

W czasie Tygodnia Ekologicznego szczególną  wagę, poświęcamy  intensywnej edukacji ekologicznej i skupiamy uwagę naszych uczniów na problemie ochrony przyrody. Przyszli producenci żywności, przetwórcy i architekci krajobrazu zyskują okazję nabycia wiedzy na temat prowadzenia biznesu czy po prostu pracy w swoim zawodzie z poszanowaniem zasad ochrony środowiska.

W roku bieżącym każdy z naszych uczniów, niezależnie od profilu kształcenia, mógł znaleźć coś dla siebie. Największym zainteresowaniem cieszyły się jak zwykle wyjazdy szkoleniowe takie jak na przykład do Spółki Miejskiej SKO–EKO w Skoczowie w celu zapoznania się z metodami oczyszczania ścieków oraz koniecznością ochrony naszych coraz bardziej zanieczyszczonych wód. Ponadto młodzież klas rolniczych miała okazję zwiedzenia kilku ferm hodowlanych, w których preferuje się przede wszystkim dobrostan zwierząt i zapewnia jak najlepsze warunki chowu. Młodzi rolnicy muszą mieć świadomość, że szczęśliwe, dobrze traktowane i odpowiednio żywione zwierzę jest kluczem do uzyskania dobrych wyników produkcyjnych, co przekłada się na jakość produktów pochodzenia zwierzęcego. W ramach naszej ekologicznej edukacji przeprowadzono także szereg prelekcji i zajęć praktycznych dla wszystkich zawodów. Między innymi były to: „Zioła i ich zastosowanie w kuchni”, „Niedoceniane, zapomniane, nieznane rośliny naszych pól i łąk”,  „Ekologiczne znaczenie zieleni w przestrzeni miejskiej. Rośliny miododajne – zachowanie starych gatunków” , „Allelopatia jako podstawa ekologicznej uprawy roślin” i „Ekociasteczko z hasłem”(oczywiście ekologicznym). Krótkie prelekcje połączone były z zajęciami praktycznymi, na których uczniowie samodzielnie tworzyli potrawy z produktów ekologicznych. W ramach zajęć z wychowania fizycznego przebiegających pod hasłem „W zdrowym ciele zdrowy duch” uczestnicy także podejmowali tematykę zdrowego stylu życia zarówno teoretycznie i w oczywiście w praktyczny sposób.

Równolegle odbywał się konkurs na ekozdjęcie, którego zdecydowanym zwycięzcą został Tymek Budniak - uczeń klasy trzeciej Technikum Rolniczego. Ekowypas owiec w Dzięgielowie nie miał sobie równych.

Tydzień Ekologiczny nie tylko przybliżył problematykę ochrony przyrody ale dał wiele ciekawych doświadczeń, które mamy nadzieję, że zaowocują w przyszłości. Uczniowie pod płaszczykiem zwykłych zajęć z naszymi nauczycielami przedmiotów zawodowych mieli możliwość poznania prawdziwych pasjonatów przyrody, chętnych do bezinteresownego podzielenia się swoją wiedzą  na tematy tak oczywiste, że niejednokrotnie umykające  naszym oczom.