XVII Tydzień Ekologiczny w Międzyświeciu

Po raz siedemnasty w Zespole Szkół Przyrodniczo-Technicznych w Międzyświeciu odbył się Tydzień Ekologiczny pod hasłem „Z ekologią na ty”.

Szczególną  wagę, poświęcamy wówczas intensywnej edukacji ekologicznej i skupiamy uwagę naszych uczniów na problemie ochrony przyrody. Wydaje się naturalnym, że w szkole o profilu przyrodniczo-technicznym ten temat powinien być dobrze znany. Przyszli producenci żywności, przetwórcy i architekci krajobrazu zyskują okazję nabycia wiedzy na temat prowadzenia biznesu  z poszanowaniem zasad ochrony środowiska. Tydzień Ekologiczny ma także za zadanie uświadomić młodzieży jak odpowiedzialny zawód wybrali dla siebie i jak istotnie wpływa on na życie i zdrowie ludzi.

W tym roku każdy uczeń niezależnie od profilu kształcenia mógł znaleźć coś dla siebie. Największym zainteresowaniem cieszyły się wyjazdy szkoleniowe takie jak na przykład do Chaty Chlebowej w Górkach Małych w celu zapoznania się z pięknymi tradycjami produkcji ekologicznej żywności. Miło było posmakować tradycyjnego jadła w prawdziwej chacie. Na pewno te smaki są dla niektórych z naszych uczniów zwłaszcza z  zawodu technik rolnik znane ponieważ wcale nie tak rzadko w ich domach jest wyrabiane tradycyjne masło czy pieczony prawdziwy, pachnący zbożem chleb. Cześć uczniów uczestniczyła w warsztatach ekologiczych w Leśnym Ośrodku Edukacji Ekologicznej w „Leśniku” w Ustroniu Jaszowcu  a także przeszła ekologiczną ścieżkę zakończoną integracyjnym ogniskiem.  Dla zainteresowanych rolą owadów w ekosystemach  odbyło się także niezwykłe spotkanie z Bartoszem Czaderem pt. ”Łuski na skrzydłach”. Przybliżyło rolę tych wyjątkowych stworzeń w świecie przyrody. Ciekawostką jaką wynieśliśmy ze spotkania jest fakt, że siedlisko najrzadszego na świecie motyla jest w Polsce i to bliżej niż mogłoby się nam wydawać…

Tydzień Ekologiczny nie tylko przybliżył nam problem ochrony przyrody ale dał wiele ciekawych doświadczeń. Zyskaliśmy możliwość poznania prawdziwych pasjonatów przyrody, chętnych do bezinteresownego podzielenia się swoją wiedzą na temat cudów natury, które na co dzień umykają naszym oczom.