JESTEŚMY  NA STAŻU W HISZPANII

Szesnastoosobowa grupa uczniów z Zespołu Szkół Przyrodniczo-Technicznych w Międzyświeciu w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych odbywa praktykę zawodową w Hiszpanii, w ramach realizacji projektu pt. „ Innowacje w logistyce poznawane przez europejskie praktyki oraz Hiszpania od kuchni i jej sekrety’. Głównym celem stażu jest stworzenie uczniom możliwości poszerzania umiejętności zawodowych w branży gastronomicznej, zwiększenie kompetencji językowych i społecznych. Uczestnicy projektu przyswoją sobie wiedzę w zakresie zastosowania nowych technologii, obsługiwania nowoczesnego sprzętu, zapoznania się ze strukturą i organizacją hiszpańskich zakładów gastronomicznych, bezpieczeństwa i higieny pracy.

Uczniowie pracują w siedmiu zakładach gastronomicznych położonych w nadmorskim kurorcie, Maladze. Młodzi adepci sztuki kulinarnej szlifują swoje umiejętności w kuchniach restauracyjnych i hotelowych. Przygotowują potrawy kuchni hiszpańskiej oraz innych pokrewnych.

Pierwsze dwa tygodnie praktyki minęły pod znakiem ogromnej ilości pozytywnych wrażeń, poznawania nowych miejsc, zawierania nowych znajomości, poszerzania umiejętności zawodowych, nabywania nowych doświadczeń osobistych. Uczniowie zgodnie informują o bardzo przyjaznym nastawieniu pracowników do polskich praktykantów w poszczególnych zakładach pracy.

Integralną częścią stażu jest poznawanie dziedzictwa kulturowego Andaluzji. W weekendy młodzież zwiedza miasto pełne zabytków, w którym urodził się Pablo Picasso. Uczniowie podziwiali ruiny zamku Alcazaba, teatru romańskiiego oraz pięknie prezentującą się renesansową karedrę. Popołudniami korzystają z uroków plaży, okolicznych parków i gór. Przepiękną panoramę miasta podziwiali ze szczytu San Anton górującego nad Malagą oraz z Diabelskiego Młyna, koła widokowego. Odbyły się też  dla chętnych dwie wycieczki do górskich miasteczek tj. Mijas i Rondy.

Podczas trwania praktyk jako opiekunowie odbywałyśmy wizyty monitoringowe naszych uczniów w ich miejscach odbywania stażu. Podczas takich spotkań restauratorzy przedstawiali zakres obowiązków oraz dzielili się spostrzeżeniami na temat wykonywanej przez uczniów pracy. Z dumą możemy stwierdzić, iż wszyscy pracodawcy oraz przełożeni  wypowiadali się bardzo pozytywnie o naszej młodzieży. W oczach pracodawców są  oni kompetentni, pracowici, kulturalni, z wielką starannością wykonują powierzone im zadania. Uczniowie są wysoko oceniani przez szefów kuchni, wielu praktykantów otrzymało propozycje pracy, co może procentować w przyszłym życiu zawodowym.

Urszula Bury, Alina Konior