Byliśmy w najnowocześniejszej oborze na Śląsku

20 lutego nasi uczniowie rolnicy mogli zwiedzić najnowocześniejszą oborę w województwie śląskim należącą do Romana Wiencierza w miejscowości Budziska koło Kuźni Raciborskiej.

Obora robi niebywałe wrażenie estetyczne ponieważ zbudowana jest z drewna klejonego odpornego na agresywne środowisko dzięki zastosowaniu specjalnych impregnatów i klejów.

Hodowca wybudował oborę wolnostanowiskową przeznaczoną na 250 krów mlecznych. Konstrukcja jej dachu jest w całości wykonana z drewna klejonego, a słupy nośne z ocynkowanej stali. Projektem oraz jego wykonaniem zajęła się firma Wolf System.Budowa obory trwała zaledwie osiem miesięcy. Dach obory został pokryty płytami warstwowymi o W oborze zainstalowano halę udojową bok w bok 2x12 zintegrowaną z programem zarządzania stadem. Krowy po doju są kierowane przez bramkę selekcyjną do separatki bądź do obory. Urządzenia udojowe, tak jak większość wyposażenia obiektu dostarczyła firma GEA Farm Technologies.Sądząc po kondycji i wynikach produkcyjnych krów tam utrzymywanych uczniowie stwierdzili, że muuuuuszą być szczęśliwe.Dziękujemy właścicielowi za możliwość zapoznania się z nowoczesną technologią produkcji bydła a przede wszystkim naszemu absolwentowi Hubertowi Pastusze, który poświęcił nam cenny czas.